Odszkodowanie dla współmałżonka będącego jednocześnie współwłaścicielem pojazdu.

Czy osobie poszkodowanej będącej współmałżonkiem sprawcy i jednocześnie współwłaścicielem pojazdu przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC?

Odpowiedź brzmi tak, jednak Ubezpieczyciel często uchyla się od odpowiedzialności. Towarzystwa odmawiające wypłaty odszkodowań argumentują, że na podstawie umowy ubezpieczenia OC można je wypłacić tylko osobie trzeciej, a nie właścicielowi czy współwłaścicielowi pojazdu.
Takie praktyki ubezpieczycieli zmotywowały Rzecznika Ubezpieczonych do interwencji w tej sprawie,. W efekcie przedstawił on to zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.
Rozstrzygając tą kwestię, Sąd Najwyższy uznał, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy OC za szkody na osobie wyrządzone przez kierującego pojazdem, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu – tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2008 r. (Sygn. akt III CZP 115/07).

Małżonek nie może jednak liczyć na odszkodowanie z tytułu szkody rzeczywistej za uszkodzone mienie jeżeli był współposiadaczem pojazdu. Wynika to z art. 38 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152).
Jeżeli zatem mąż i żona w momencie zdarzenia, są współwłaścicielami samochodu, którym żona jako sprawca spowodowała wypadek, mąż nie ma prawa domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów napraw uszkodzonego pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ sprawca nie może być odpowiedzialny względem samego siebie za naprawę własnego pojazdu.

Resumując, jeśli poszkodowanym z wypadku jest małżonek będący jednocześnie współwłaścicielem pojazdu i doznał on uszczerbku na osobie (na przykład obrażeń na ciele), to przysługuje mu roszczenie do Ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania z polisy OC. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty stosownego odszkodowania, należy skierować sprawę na drogę postępowania reklamacyjnego (zgodnie z procedurami przewidzianymi przez ubezpieczyciela) a potem, w razie braku uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania/rozstrzygnięcia, na drogę postępowania sądowego. Należy jednak podkreślić, że żądanie naprawy samochodu zniszczonego przez współmałżonka będącego jego współwłaścicielem jest bezzasadne.

Źródła :
1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1152)
2. Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 2008-02-07, III CZP 115/07

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s