Jak wysokie odszkodowanie powypadkowe mogę dostać? Nawet pól miliona złotych!

Gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego dojdzie do poważnych urazów, chodzi tu zarówno o wszelkie urazy ciała, a także psychiczne następstwa wypadku, trzeba zwrócić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o wypłatę odszkodowania. Niestety, bardzo często Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają wysokość należnego odszkodowania, a co za tym idzie nie dochodzi do rzeczywistego, pełnego naprawienia szkody, jakiej osoba poszkodowana doznała . Wniosek taki płynie z porównania wielkości kwot oferowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe z kwotami uzyskanymi w takich sprawach na drodze sądowej.

Kancelaria chciałaby zwrócić uwagę, że droga dochodzenia roszczeń odszkodowawczych poniesionych na skutek wypadków wcale nie musi kończyć się zaakceptowaniem decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a wręcz przeciwnie. Jeśli nie doszło do rozstrzygnięcia zgodnego z Państwa oczekiwaniami, warto w takiej sytuacji skierować sprawę na drogę sądową. Wtedy należne Państwu odszkodowanie może stać się znacząco wyższe. Z tego względu, chcielibyśmy przedstawić w pewnym uproszczeniu, jak może wyglądać droga prowadząca do uzyskania korzystnego odszkodowania powypadkowego na przykładzie sprawy prowadzonej przez kancelarię.

Poszkodowany w czasie jazdy motorem został potrącony przez wyjeżdżający z posesji samochód, który nie ustąpił mu pierwszeństwa i w efekcie zaistniałego zdarzenia doznał bardzo poważnych obrażeń, między innymi złamania żeber i uszkodzenia rdzenia kręgowego, w wyniku czego doszło do porażenia kończyn dolnych i ich niedowładu. Po zwróceniu się do Ubezpieczyciela o wypłatę 400.000 zł. tytułem zadośćuczynienia oraz odpowiedniej kwoty tytułem odszkodowania, poszkodowany wbrew swoim żądaniom otrzymał łącznie 95.000 zł. Zadośćuczynienia oraz 9214,52 zł. zwrotu za koszty opieki, leczenia i przejazdów oraz rentę w wysokości 653 zł miesięcznie. Jak uzasadniał swoja decyzję Ubezpieczyciel, przyznane sumy były w pełni adekwatne do wysokości poniesionej szkody i rozmiaru krzywdy. Ponieważ rozstrzygnięcie to było wysoce krzywdzące dla naszego klienta, nie zgadzając się z argumentacją i sposobem wyliczenia odszkodowania przez Ubezpieczyciela, zdecydowaliśmy wstąpić na drogę sądową.

W efekcie procesu, Poszkodowany otrzymał łącznie 400.000 zł zadośćuczynienia, która to kwota, według oceny sądu prawidłowo odzwierciedla negatywne zmiany jakie zaszły w jego życiu, na przykład konieczność znoszenia zabiegów rehabilitacyjnych, utraty możliwości samodzielnego poruszania się, czy także zmiany jakich doznał w zakresie psychiki. Nie bez znaczenia było tu żądanie w pozwie przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych lekarzy, który to dowód w tego rodzaju sprawach jest bardzo istotny. Określili oni bardzo wysoki stopień uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego i mimo, że Ubezpieczyciel oczywiście kwestionował taką argumentacje, stanowisko kancelarii znalazło uznanie sądu. Dodatkowo Poszkodowany otrzymał łącznie kwotę 91.986,61 zł. tytułem zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, dojazdów, kwoty utraconego zarobku.

Co najbardziej istotne przyszłość poszkodowanego w zakresie sytuacji finansowej została ustabilizowana dzięki rencie, którą Sąd określił na 4.400 zł miesięcznie.  Uzyskanie takiej renty przed Towarzystwem Ubezpieczeniowym było  niemożliwe.

Jak widać, nie można liczyć wyłącznie na hojność firm ubezpieczeniowych. Niestety w ich interesie leży zaniżenie, albo jak zwykły one to określać, ustalenie odszkodowania „w kwotach bezspornych”. Stąd trzeba mieć świadomość, że dzięki skierowaniu sprawy do sądu, zostanie ona oceniona obiektywnie i nierzadko na korzyść osoby poszkodowanej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s