Poślizgnąłem się na chodniku, od kogo dochodzić odszkodowania?

Na właścicielach, ewentualnie zarządcach nieruchomości i spoczywa obowiązek, dbania o stan chodników. Niewiele osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub poniosło szkody materialne w związku z wypadkiem na nieodśnieżonym chodniku lub oblodzonym, zdaje sobie sprawę, że przysługuje im odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez m.in. uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

Jak to w praktyce bywa, osoby odpowiedzialne często nie  wypełniają swojego ustawowego obowiązku w okresie zimowym. Właściciel bądź zarządca za niedopełnienie obowiązków związanych z odśnieżaniem może zostać ukarany finansowo, przez na przykład Straż Miejską. Jednakże znacznie dolegliwszą sankcją może być odszkodowanie dla osoby, która na nieodśnieżonym chodniku, przewróciła się i przykładowo złamała rękę czy nogę, lub skręciła kostkę.

To poszkodowany w razie wystąpienia szkody musi wykazać istnienie wszystkich wymienionych przesłanek,

  • zaistnienie, powstanie szkody (np. złamanie nogi na chodniku),
  • szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (złamanie nastąpiło na skutek śliskiej, oblodzonej nawierzchni),
  • musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą, a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy.

Podkreślić należy, że każdy Właściciel, Zarządca Nieruchomości bądź firma sprzątająca winna mieć wykupioną polisę OC. W tej sytuacji konieczne jest zwrócenie się z żądaniem do Ubezpieczyciela osoby poszkodowanej. Fakt posiadania polisy OC ułatwia otrzymanie odszkodowania z uwagi, że ubezpieczyciele są wypłacali, jednak czasami wydłuża procedurę w sytuacji gdy suma pierwotnie przyznanego odszkodowania nie jest dla poszkodowanego satysfakcjonująca.

Dla odpowiedniego zabezpieczenia roszczeń osoby poszkodowanej konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów potwierdzających zaistniałą szkodę i jej rozmiary. Wskazać tu należy dowody z miejsca zdarzenia takiej jak:

  • notatka policyjna lub straży miejskiej, (należy niezwłocznie wezwać policję lub straż miejską!)
  • dokumentacja medyczna opisująca proces leczenia i rehabilitacji,
  • oświadczenia świadków zdarzenia,
  • oświadczenia osób zamieszkujących w pobliżu,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia
  • nagrania z monitoringu

W przypadku ustalenia zaniedbań i tym samym uznania odpowiedzialności sprawca odpowiada zarówno za szkody rzeczowe – wszelkiego rodzaju uszczerbek, jakiego doznaje poszkodowany w swoim majątku (np. zwrot uszkodzonej garderoby, okularów ) oraz szkody osobowe – ściśle powiązane z osobą poszkodowaną, a więc będące następstwem naruszenia dóbr osobistych, lecz również powiązanych z nimi kosztów majątkowych (np. zadośćuczynienie za krzywdę, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji itp.)

Aby uzyskać odszkodowanie w satysfakcjonującej wysokości doradzamy skontaktować się z prawnikiem.

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s