Co wpływa na wysokość odszkodowania powypadkowego?

Wysokość roszczenia, jakiego można dochodzić w procesie przed sądem ze względu na udział w wypadku, zależy od kilku bardzo ważnych czynników, które sąd weźmie pod uwagę rozważając zasądzenie odszkodowania.

Pierwszym czynnikiem branym przez Sąd pod uwagę w przypadku poszkodowania osoby jest wysokość uszczerbku na zdrowiu. Ważne jest jakie obrażenia odniósł poszkodowany, w jakim natężeniu i jakiego rodzaju. Sąd analizuje się dokumentację medyczną, długość leczenia i jego koszty. Wyliczony będzie czas, w jakim poszkodowany nie mógł wykonywać swojej pracy, zostanie określony ewentualny trwały uszczerbek na zdrowiu niepozwalający mu na dalszą pracę. Całkowita lub częściowa utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy zarobkowej wpływa nie tylko na zwiększenie kwoty zadośćuczynienia, ale daje możliwość otrzymania odpowiedniej renty oraz sfinansowanie przygotowania do innego zawodu. Renta może być też zasądzona, gdy zwiększyły się potrzeby poszkodowanego (np. musi kupować regularnie lekarstwa/rehabilitacja) lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość (zob. artykuł pt. „Renta z tytułu zwiększonych potrzeb oraz zmniejszenie widoków na przyszłość” na stronie kancelarii). Nawet jeśli w chwili wydawania wyroku szkody nie dało się dokładnie ustalić szkody, poszkodowanemu może zostać przyznana renta tymczasowa. Ujemnym skutkiem wypadku może być też pozbawienie możliwości uprawiania swojego hobby, np. sportu czy prac ogrodowych. To również wpłynie na ocenę sądu. Jeśli wypadek wywołał u poszkodowanego uraz psychiczny, bo na przykład został oszpecony, przeżył duży stres czy bał się o swoje życie, opinia biegłego psychologa lub psychiatry pomoże w uzyskaniu większej kwoty.

W przypadku szkód majątkowych poniesionych w związku z wypadkiem, np. utratą i uszkodzeniem mienia, osoba odpowiedzialna za wypadek (lub jej ubezpieczyciel) zobowiązana jest do zwrotu kosztów. Wyliczana więc jest ich wartość, odpowiednio do wysokości strat. Kosztami są też np. koszty holowania i koszty za parking pojazdu, dojazdy do lekarzy czy naprawa uszkodzonego budynku. Zwrot będzie dotyczył takiej sumy pieniędzy, która potrzebna będzie do przywrócenia stanu rzeczy sprzed wypadku. Należy więc bezwzględnie zachowywać wszystkie rachunki dotyczące takich czynności, które spowodowane były wypadkiem a zmierzają do naprawienia jego skutków. Trzeba jednak uważać, aby nie dać podstaw do uznania napraw za zbyt kosztowne. Co prawda Sąd Najwyższy uznał, że można kupić nowe części do używanego samochodu, jednak z zastrzeżeniem warunku konieczności lub niezbędności tego sposobu. Mogą to być względy techniczne i bezpieczeństwa, jak również estetyczne.

Określenie rozmiaru, stosownego odszkodowania wymaga uwzględnienia wszystkich okoliczności konkretnego wypadku. Wymagane kryteria nie obejmują zaś oceny kondycji majątkowej zobowiązanego.

Oszacowanie wartości szkód następuje według cen z daty ustalania odszkodowania. Jakkolwiek przepis art. 363 par. 2 kc mówi o cenach, to jednak ma on także zastosowanie do tych wszystkich wypadków, w których odszkodowania nie określa się według „cen” w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli również w sprawach o odszkodowanie za szkody niemajątkowe omówione wcześniej. Podstawą prawną roszczeń odszkodowawczych, w tym także roszczenia o zadośćuczynienie (art. 445 par. 1 KC) stanowi art. 363 par. 2 KC, według którego wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty odszkodowania.

 

Źródła:

1)    Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

2)    Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 2010-11-25, I CSK 702/09

3)    Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 1990-05-22, II CR 225/90

4)    Postanowienie Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 2006-02-24, III CZP 91/05
 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s