Odszkodowanie, a zadośćuczynienie.

Odszkodowanie, a zadośćuczynienie są pojęciami odmiennymi i nie należy stosować ich zamiennie. Na początek należy zwrócić uwagę na istniejące pomiędzy wskazanymi pojęciami różnice oraz odmienne  funkcje które pełnią.

Odszkodowanie jest to świadczenie które przysługuje poszkodowanemu za wyrządzoną mu szkodę. Funkcja jaką spełnia odszkodowanie to wyrównanie uszczerbku w majątku poszkodowanego, wywołanego wskutek zdarzenia, które spowodował  wywołujący szkodę. Odszkodowanie ma za zadanie pokryć zarówno szkodę rzeczywistą (np. uszkodzenie pojazdu) jaki i utracone korzyści (co by poszkodowany zyskał gdyby nie doszło do zdarzenia – zniszczenie dzieła wiezionego na sprzedaż)

Zadośćuczynienie jest to sposób wyrównania szkody niemajątkowej. Ustawodawca szczegółowo wyliczył przypadki kiedy Sąd może zasądzić zadośćuczynienie (art. 455, art. 446 i art. 448 Kodeksu Cywilnego).

Zasądzenie przez sąd stosownej kwoty tytułem zadośćuczynienia zależy wyłącznie od uznania Sądu. Dokonując oceny Sąd kieruje się zebranym materiałem dowodowym i następnie dokonuje oceny, jaka kwota zrekompensuje doznaną przez poszkodowanego krzywdę. Pomimo niedookreślonego charakteru zadośćuczynienia, orzecznictwo wykształciło kryteria którymi Sąd winien się kierować podczas wysokości jego ustalania. Podstawowy element to musi mieć ono charakter kompensacyjny lecz jego wysokość nie może być nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy (Sygn. akt III KK 349/07).

Natomiast gdy chodzi o odszkodowanie to poszkodowany winien udowodnić poniesienie określonych strat (rachunki za naprawę, leki itd.) i na tej podstawie Sąd zasądza stosowne odszkodowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s